Jakie są główne przyczyny uzależnienia od hazardu?
Jakie są główne przyczyny uzależnienia od hazardu?

Jakie są główne przyczyny uzależnienia od hazardu?

Aby uzyskać jaśniejszy obraz psychologii uzależnienia od hazardu, musimy przyjrzeć się różnym, krzyżującym się lub nakładającym się przyczynom, które z grubsza dzielimy na trzy grupy:

 • Biologiczny
 • Psychologiczna
 • Środowisko
 • Przyczyny biologiczne

Każdy człowiek ma unikalną fizjologię i genetykę, więc każdy z nas jest inny w stopniu, w jakim korzysta z hazardu jako rozrywki. Dla niektórych może to być zbyt kuszące, a w końcu niemożliwe, by się temu oprzeć. Nasza zdolność do przedkładania racjonalnego myślenia nad uleganie impulsywnym pragnieniom jest funkcją mózgu, która różni się znacznie w zależności od osoby. Podczas gdy zdrowa chemia mózgu motywuje nas do powtarzania zachowań, które przynoszą nam przyjemność, takich jak jedzenie czy seks, jest ona również odpowiedzialna za rozwój uzależnień od przyjemnych czynności.

Jeśli chodzi o biologiczne przyczyny uzależnienia od hazardu, istnieją dwa inne czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju szkodliwego zachowania:

Wiek – uzależnienie od hazardu jest bardziej powszechne wśród ludzi młodych i w średnim wieku, a uprawianie hazardu we wczesnym okresie życia może również zwiększyć ryzyko rozwoju uzależnienia od hazardu.

Płeć – Kompulsywny hazard jest również bardziej powszechny u mężczyzn niż u kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mają tendencję do rozwoju uzależnienia od hazardu w późniejszym okresie życia, chociaż wzorce hazardu u mężczyzn i kobiet są dość podobne.

Przyczyny psychologiczne

Gniewny człowiek

Nawet gdy powtarzanie początkowo przyjemnych czynności staje się szkodliwe, niektórzy ludzie nadal się w nie angażują. Wynika to z oczekiwania na korzyści płynące z uzależnienia, mimo że częściej występują działania niepożądane.

Świadczenia te mogą obejmować:

 • Redukcja stresu
 • Ulga od nudy
 • Przyjemne uczucia
 • Radzenie sobie z niechcianymi sytuacjami lub uczuciami
 • Sama korzyść z uniknięcia objawów odstawienia.

Osoby o słabych umiejętnościach radzenia sobie w ogóle są bardziej podatne na rozwój każdego uzależnienia, w tym hazardu. Dlatego praca nad nabyciem pozytywnych umiejętności radzenia sobie z problemami jest niezbędna w leczeniu uzależnień lub w profilaktyce.

Ponadto wiele zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęki, często idzie w parze z uzależnieniem. W przypadku hazardu, ludzie mogą zwrócić się do hazardu, aby wyeliminować objawy tych zaburzeń.

Przyczyny środowiskowe

Mężczyzna ucieka

Przyczyny społeczno-kulturowe odnoszą się do wartości i przekonań, które kierują zachowaniem i interakcjami społecznymi danej osoby. Na przykład, kasyna często starają się zapewnić ekscytującą atmosferę społeczną, w której gracze współdziałają i wspierają się nawzajem. Kulturowa akceptacja hazardu również wpływa i zmusza ludzi do uznania hazardu za normalną, a nawet pożądaną aktywność.

Wreszcie, rodzina jest kolejnym decydującym czynnikiem. Na przykład, dziecko może nauczyć się uprawiać hazard jako hobby lub w celu rozładowania napięcia. Na dłuższą metę tego typu zachowania, w połączeniu z innymi czynnikami, mogą prowadzić do uzależnienia.

Co to jest kompulsywny hazard?

Kompulsywne uprawianie hazardu odnosi się do niekontrolowanej chęci kontynuowania hazardu pomimo wielu negatywnych skutków i kosztów dla życia danej osoby. Chociaż wiele osób lubi hazard jako rozrywkę, dla mniejszości osób hazard może stać się nawykiem, którego nie są w stanie kontrolować.

Patologiczny hazard jest uznaną diagnozą psychiatryczną występującą u około 1% populacji. Jest to poważny stan psychiczny, który może prowadzić do negatywnych zachowań i konsekwencji oraz wpływać na innych ludzi w życiu hazardzisty problemowego.

Zrozumienie psychologii uzależnienia od hazardu i przejście przez leczenie patologicznego hazardu nie jest łatwym zadaniem. Istnieje jednak wiele obiecujących przykładów osób, którym udało się pokonać kompulsywny hazard dzięki profesjonalnemu leczeniu.

Aby lepiej zrozumieć ten problem, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem na temat uzależnienia od hazardu oraz sposobów jego wczesnego wykrywania i leczenia.

Czy istnieje coś takiego jak osobowość Kompulsywnego Hazardzisty?

Psychologia hazardu dała nam głębszy wgląd w to, co popycha ludzi do hazardu, ale fizjologia mózgu może pomóc nam zrozumieć ten problem jeszcze lepiej.

Chociaż nie ma konkretnej definicji osobowościowej kompulsywnego hazardu, badania naukowe ujawniły, że osoby z problemami hazardowymi dzielą predyspozycje genetyczne z osobami uzależnionymi od narkotyków, takie jak poszukiwanie nagrody czy impulsywność.

Są to dwie główne cechy fizjologiczne wspólne dla tych dwóch grup:

 • Niedoaktywny układ nagrody w mózgu
 • Zmniejszona aktywność w korze przedczołowej

Hipoaktywny mózgowy układ nagrody odnosi się do zdolności do odczuwania przyjemności na poziomie przeciętnej osoby. Ludzie, których mózgowy system nagrody jest mniej aktywny, mają tendencję do przyciągania się do działań, które nadmiernie stymulują mózgowe ścieżki nagrody.

Z drugiej strony, kora przedczołowa jest regionem mózgu, który jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, poznawanie i kontrolę impulsów. Badania wykazały, że ludzie, którzy grają kompulsywnie, podobnie jak narkomani, mają mniejszą aktywację w tym obszarze mózgu w porównaniu do przeciętnej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *